UI, UX Designer – dowiedz się, jak wygląda praca na danych stanowiskach. Poznaj stosowane na co dzień narzędzia przez pracowników w tym zawodzie oraz dowiedz się, jak kształcić swoją ścieżkę zawodową, aby zostać UI, UX Designerem. Zobacz również, jak wygląda miesięczna mediana wynagrodzenia w tym zawodzie.
UI, UX Designer
UX Design jest skrótem od angielskich słów User Experience design, co oznacza projektowanie doświadczeń użytkownika. UX Designer odpowiedzialny więc jest w swoim zawodzie za projektowanie oraz badanie doświadczeń użytkownika z daną stroną internetową lub aplikacją. Jego głównym zadaniem jest stworzenie funkcjonalności, które będą dla użytkownika produktu bądź usługi intuicyjne, proste i logiczne.
UI jest skrótem od User Interface, co oznacza projektowanie interfejsów. UI Designer odpowiedzialny w swoim zawodzie jest za stworzenie wyglądu strony. Jego głównym zadaniem jest stworzenie przyjemnego dla oka widoku interfejsu produktu bądź usługi.
UX Designer – obowiązki
Obowiązki w tym zawodzie mogą się różnić zależnie od firmy, w której pracuje projektant. Jednak można wyróżnić podstawowe obowiązki UX Designera, które prezentują się następująco:
- ustalenie celów biznesowych z klientem
- przeprowadzania badań, wywiadów z użytkownikami produktu lub usługi,
- analiza badań, wywiadów,
- tworzenie person,
- tworzenie makiet,
- przeprowadzania testów z użyciem makiet,
- nanoszenie ewentualnych poprawek do projektu,
- współpraca z UI Designerem, grafikiem oraz programistami.
UI Designer – obowiązki
Na tym stanowisku również obowiązki mogą się różnić zależnie od firmy. Jednak do głównych obowiązków UI Designera zalicza się:
- projektowanie interfejsu produktu lub usługi,
- dbanie o estetykę projektu,
- dbanie o spójność projektu,
- dobieranie typografii do projektu,
- dobieranie kolorów do projektu,
- dbanie o odpowiedni kontrast w projekcie,
- dbanie o hierarchię wizualną w projekcie,
- tworzenie układu treści.
Narzędzia UI, UX Designera
Spośród wszystkich narzędzi UI, UX Designera należy wymienić narzędzia, takie jak:
- Figma,
- Adobe XD,
- Zeplin,
- Sketch,
- Axure,
- Adobe Illustrator,
- Adobe Photoshop.
Jak zostać UI, UX Designerem?
Pracodawcy najczęściej poszukują osób, które ukończyły kierunki studiów pokrewne z daną branżą. Jakie uczelnie w swojej ofercie zawierają studia podyplomowe związane z UXem? AHG, SWPS lub WSE. Można też zacząć od pierwszego stopnia, np. na kierunku Architektura Informacji. W trakcie trwania nauki, studenci zazwyczaj uczestniczą w praktykach. Dzięki temu istnieje spora szansa na zatrudnienie od razu po praktykach na stanowisko juniora.
Pracodawcy również doceniają ukończenie kursów, które można ukończyć online, np. na Skillshare.
Warto pogłębiać też wiedzę o branży samodzielnie – czytając książki, blogi, słuchając podcastów oraz uczestnicząc w MeetUpach i konferencjach.
Czy można pracować jednocześnie jako UI, UX Designer?
Oczywiście możliwa jest praca jako UI, UX Designer jednocześnie. Zazwyczaj takie połączenie występuje w mniejszych firmach, gdzie liczba projektów jest mniejsza.
UI, UX Designer – zarobki
Według strony wynagrodzenia.pl mediana zarobków miesiecznych UI/UX Designera wynosi 7 380 PLN brutto.
Oczywiście kwota wynagrodzenia może się różnić, ponieważ uzależniona jest od czynników, takich jak: doświadczenie, umiejętności, staż pracy, wykształcenie, województwo oraz wielkość firmy.