Tutaj jesteś

Jak segregować śmieci? Skuteczne porady

24 czerwca 2022 Lifestyle jak segregować śmieci


Wiele osób zastanawia się, jak segregować śmieci. Jest to bardzo istotne, ponieważ warto dbać o nasze środowisko naturalne. Ekologia jest istotna, zwłaszcza że nadchodzi wielki kryzys klimatyczny. Segregować śmieci można na wiele sposobów. Warto dowiedzieć się, jaki z nich jest najlepszy. Sprawdź już dziś.

Skuteczne segregowanie śmieci

Co roku zmieniają się przepisy dotyczące segregacji śmieci. Dzielimy je obecnie na pięć podstawowych frakcji. Okazuje się, że do jednego worka bądź kosza wrzucamy odpady z metali, a także tworzyw sztucznych. Do innego pojemnika powinno wrzucać się papier, a jeszcze do innego szkło. Czwarty pojemnik przeznaczony jest na bioodpady, a kolejny na odpady zmieszane. Warto zaznaczyć, że jednolity system segregacji jest wdrażany w całej Polsce. Worek na papier ma kolor niebieski, na metale oraz tworzywa żółty, a na szkło zielony. Jeżeli mowa natomiast o worku na odpady bio, powinien być on brązowy.

W przypadku, gdy władze samorządowe zdecydują o zbieraniu szkła w podziale na dwie frakcje, to kolorowe muszą trafić do pojemnika, który jest zielony, a bezbarwne do białego. Musimy powiedzieć o tym, że segregacja jest w obecnych czasach potrzebna, bowiem przeciętny obywatel Polski wytwarza co roku prawie 300 kilogramów śmieci. Niestety aż 40 procent odpadów trafia na wypisko, a jedynie 25 procent zostaje poddana recyklingowi. Jeśli mowa o unijnej średniej w przypadku recyklingu, jest o wiele lepsza. Warto jednak powiedzieć o tym, że ludzie z zachodniej Europy produkują o wiele więcej odpadów. Okazuje się, że przeciętny mieszkaniec Niemiec dwa razy tyle, co typowy Polak.

Segregacja śmieci

Powinniśmy wiedzieć, że posegregowane śmieci nie są jedynie odpadami, lecz wartościowymi surowcami. Jeśli mowa na przykład o szkle bądź aluminium, surowce te podlegają recyklingowi w stu procentach. Zdecydowanie można je przetwarzać wiele razy. Warto też dodać, że produkcja aluminium z rudy jest bardzo droga, a do wtórnej obróbki odzyskanego surowca potrzebne jest tylko pięć procent potrzebnej do jego wytworzenia. W przypadku, gdy szklana butelka dostanie drugie życie, skutecznie ograniczane jest zużycie energii, która potrzebna jest do otrzymania nowej. Co ciekawe, z 36 odzyskanych plastikowych butelek da się wyprodukować bluzę z polaru. Każdy powinien wiedzieć, że butelka porzucona w lesie rozkład się tam około 500 lat. Sytuacja bardzo podobnie wygląda z aluminium. Rozkład tego surowca zajmuje około sto lat mniej.

Skuteczne segregowanie śmieci

Warto zaznaczyć, że do pojemnika na metale, a także tworzywa sztuczne wrzucane są plastikowe butelki po napojach oraz nakrętki. Musimy do takiego pojemnikaSpr wrzucać plastikowe opakowania po produktach spożywczych oraz plastikowe koszyczki po owocach. Dzięki temu można bardzo skutecznie dbać o ekologię. W kwestii ekologii bardzo ważna jest edukacja. Każdy uczeń powinien dowiedzieć się, w jaki sposób segregować odpady. Dzięki temu każdy lepiej zadba o naszą planetę. W ten sposób uratujemy ją przed śmieciową zagładą.

Za co odpowiada logistyka e-commerce?

Redakcja readingmalopolska.pl

Nasi redaktorzy to zespół profesjonalistów z obszaru marketingu, biznesu oraz rozwoju osobistego, których celem jest dostarczanie najbardziej wartościowych i aktualnych informacji naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie specjalizacji, co pozwala nam tworzyć treści, które są zarówno interesujące, jak i pomocne dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu artykułów, które są na czasie i refleksyjnie analizują aktualne trendy, wyzwania oraz możliwości w obszarach marketingu, biznesu i rozwoju osobistego. Jesteśmy tu, aby inspirować i wspierać naszych czytelników w ich drodze do sukcesu i rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?