Tutaj jesteś

Intercoolery w samochodach – jak działają i dlaczego są ważne?

8 lutego 2024 Lifestyle Intercoolery w samochodach - jak działają i dlaczego są ważne?


Prawidłowe zrozumienie zasady działania intercoolera wymaga przynajmniej podstawowego zrozumienia zasady działania turbodoładowania w silniku spalinowym. Jest to ważne, ponieważ intercooler współpracuje bezpośrednio z turbosprężarką i jest wykorzystywany wyłącznie w samochodach z turbodoładowaniem. Dlatego od wyjaśnienia zasady tego systemu rozpoczniemy nasze rozważania.

Zasada działania turbodoładowania

Jak pewnie wiesz, silnik spalinowy działa poprzez spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej. Efektem ubocznym tego procesu są spaliny. Inżynier, który wpadł na pomysł turbodoładowania pomyślał zapewne, że spaliny wydostające się z cylindra posiadają wciąż sporo energii, którą warto byłoby wykorzystać. To właśnie robi turbosprężarka zabudowana z części gorącej i zimnej. Do części gorącej wpadają rozgrzane spaliny pod sporym ciśnieniem, co wprawia w ruch łopatki turbosprężarki i rozpędza je do szalonych prędkości.

W drugiej części tego elementu, nazywanej stroną zimną, która jest napędzana przez wał połączony ze stroną gorącą, sprężane jest powietrze, które następnie trafia do komory spalania, dzięki czemu rośnie w niej ciśnienie. W ten sposób do komory spalania można wtłoczyć więcej powietrza, a co za tym idzie również więcej paliwa. W ten sposób rośnie masa ładunku, a więc i moc i sprawność silnika.

Rola intercoolera

Interkulery i części pokrewne jeszcze bardziej usprawniają opisane powyżej proces. Robią to poprzez ochłodzenie powietrza wydostającego się z zimnej części turbosprężarki. Jest to ważne, ponieważ część zimna, jest zimna tylko z nazwy. W praktyce powietrze to wciąż jest gorące, przez co i mniej gęste niż mogłoby być. Jego ochłodzenie pozwala zwiększyć jego gęstość i jeszcze bardziej zwiększyć masę ładunku, a tym samym dodatkowo podnieść sprawność oraz moc silnika.

Podsumowanie

Sprawny intercooler, opisywany też po polsku jako chłodnica międzystopniowa, ma też niemały wpływ na zapewnienie optymalnych warunków pracy dla innych części. Niższa temperatura wiąże się z mniejszymi naprężeniami i mniejszym ryzykiem wystąpienia awarii. Jeśli więc w Twoim samochodzie pojawiają się problemy z turbosprężarką, tłokami, zaworami czy świecami, to dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie diagnostyki od upewniania się, że intercooler działa jak powinien.

Materiał zewnętrzny

Za co odpowiada logistyka e-commerce?

Redakcja readingmalopolska.pl

Nasi redaktorzy to zespół profesjonalistów z obszaru marketingu, biznesu oraz rozwoju osobistego, których celem jest dostarczanie najbardziej wartościowych i aktualnych informacji naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie specjalizacji, co pozwala nam tworzyć treści, które są zarówno interesujące, jak i pomocne dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu artykułów, które są na czasie i refleksyjnie analizują aktualne trendy, wyzwania oraz możliwości w obszarach marketingu, biznesu i rozwoju osobistego. Jesteśmy tu, aby inspirować i wspierać naszych czytelników w ich drodze do sukcesu i rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?