Jeśli zdarza nam się nieterminowo regulować swoje zobowiązania finansowe, możemy trafić do rejestru dłużników. Jednym z takich miejsc jest baza ERIF. Jakie dane gromadzi? Kto może do niej trafić i co zrobić, gdy dostrzeżemy negatywny wpis na swój temat?
Czym jest ERIF – co oznacza ten skrót?
ERIF BIG S.A. to biuro informacji gospodarczej i jeden z najważniejszych polskich rejestrów dłużników. Posiada uprawnienia do udostępniania, jak i wymiany informacji gospodarczych. Sam skrót ERIF oznacza tyle, co Europejski Rejestr Informacji Finansowej.
Rejestr dłużników ERIF działa od 2003 roku. W 2016 roku przybrał nazwę, pod którą działa po dziś dzień. Baza biura informacji gospodarczej ERIF regularnie przechodzi weryfikację. Niezależny rewident co kwartał bada jakość danych gromadzonych w tym rejestrze.
Jakie dane gromadzi ERIF BIG S.A.
Rejestr dłużników ERIF zbiera i przetwarza informacje dotyczące zarówno osób prywatnych, jak i całych przedsiębiorstw. Pojawiają się w nim informacje o płatnikach oraz dłużnikach. Ci ostatni mogą sprawdzać informacje na temat swoich zobowiązań finansowych. Wierzyciele z kolei mogą umieszczać wpisy dotyczące tego, w jaki sposób zadłużeni spłacają należności – czy na przykład robią to w przewidzianym w umowie terminie.
Należy podkreślić, iż do bazy dłużników ERIF trafiają nie tylko negatywne wpisy, w których zawarto informację o nieterminowych spłatach należności. Jeśli oczywiście nie spłacamy długu w określonym czasie, możemy otrzymać od wierzyciela tzw. negatywną informację gospodarczą, która będzie widoczna dla sprawdzających podmiotów, jak np. bank. W sytuacji, gdy systematycznie i terminowo regulujemy nasze należności, możemy otrzymać od wierzyciela wpis pozytywny. W niektórych sytuacjach możliwe jest utrzymanie tzw. informacji negatywnej niewidocznej. Oznacza to, że informacja o długu widoczna jest dla nas samych, ale nie widzą jej inne podmioty.
Kto może trafić do bazy dłużników ERIF
Do bazy dłużników ERIF może trafić niemal każdy. Lista gromadzi dane przedsiębiorców, jak i osób fizycznych. Podmioty te mogą figurować w roli zarówno wierzycieli, jak i zadłużonych. Negatywną informację na swój temat może otrzymać praktycznie każdy konsument, który nie wywiąże się ze swojego zobowiązania finansowego w ustalonym w umowie terminie, a więc wygeneruje dług. Do BIG może zostać dodana osoba z zaległościami w wysokości przekraczającej 200 zł, niespłaconej w terminie 30 dni od jej daty wymagalności. Wystarczy zatem niezapłacona rata kredytu bądź też jeden czynsz czy wyższy rachunek za prąd, aby wierzyciel mógł dodać nas do listy dłużników ERIF. Warunkiem jest uprzednie przesłanie dłużnikowi wezwania do zapłaty z informacją o zamiarze zamieszczenia negatywnej informacji gospodarczej. Dodajmy przy tym, że wierzyciel może zdecydować się także na umieszczenie wpisu w rejestrze innego biura gospodarczego.
Sprawdzamy siebie w bazie ERIF – krok po kroku
Zanim dotrzemy do informacji na temat stanu swoich zadłużeń, powinniśmy utworzyć konto na stronie erif.pl. Rejestracja jest prosta i bezpłatna. Po założeniu konta w serwisie oraz po potwierdzeniu zgodności naszych danych, możemy korzystać z dostępnych funkcjonalności. W celu sprawdzenia, czy mamy dług, należy wygenerować raport na swój temat. Ta usługa raz na pół roku dostępna jest za darmo dla osób prywatnych. Po pobraniu pliku możemy przeglądać wygenerowany raport. Należy pamiętać, że w bazie ERIF możemy sprawdzić wyłącznie samych siebie. Jako osoby prywatne nie mamy dostępu do danych m.in. swoich dzieci, małżonka, rodziców czy pozostałych członków rodziny.
Znalazłeś się w bazie ERIF. Co powinieneś zrobić?
Podczas zapoznawania się z wygenerowanym raportem ERIF możemy napotkać na negatywny wpis. Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej jak najszybciej skontaktować się z wierzycielem, a następnie możliwie szybko spłacić całość zobowiązania. W sytuacji, gdy dług przekracza nasze obecne możliwości finansowe, możemy negocjować z wierzycielem rozłożenie kwoty na raty. Ważne, żeby wykonać pierwszy krok w stronę redukcji zadłużenia. Zdecydowanie nie warto odkładać tego na później.
Nawet jeśli negatywna informacja trafiła do rejestru dłużników ERIF, nadal mamy wpływ na to, jak wygląda nasz raport. Kiedy tylko spłacimy całkowicie dług, możemy liczyć na usunięcie negatywnej wzmianki z rejestru. Tym samym warto pamiętać o terminowym regulowaniu należności. Wówczas zmniejszymy ryzyko otrzymania negatywnego wpisu, a tym samym zyskamy szansę na utrzymanie zdolności kredytowej oraz wiarygodności w oczach przyszłych wierzycieli.
Materiał zewnętrzny