Czy w świecie, w którym dominują media społecznościowe jest jeszcze miejsce dla list mailingowych? Wielu uważa, że jest to relikt przeszłości i należy o nich zapomnieć. Jednak spora część ludzi uważa, że nadal mogą spełniać swoje zadanie i są kluczowe w skutecznym docieraniu do klientów. Na przestrzeni lat zmieniła się niego koncepcja działania list mailingowych. Kiedyś głównie służyły do promocji produktów, dzisiaj ich celem jest ocieplanie stosunków z klientem oraz podtrzymywanie z nim kontaktu, a dopiero na końcu próba sprzedaży.
Początki list mailingowych
Pierwszymi listami mailingowymi były zwykłe maile wysyłane do wielu odbiorców. Niestety czas pokazał, że ta forma kontaktu pozostawia wiele do życzenia. Bardzo popularnym był skrypt phpList, który instalowało się na koncie hostingowym, a następnie importowało do niego listę adresów email i można było w dalszej kolejności je wysyłać. Niestety spam, który zalał internet spowodował, że operatorzy usług internetowych postanowili zwalczać złe praktyki. W dzisiejszych czasach również odbiorcy maili nie są zbyt pozytywnie nastawieni na tego typu spam i dlatego mało kto czyta, co się do niego prześle.
Aby mailing miał szansę odnieść spodziewany efekt, musi działać na zasadzie komunikacji podtrzymującej relacje, a także być narzędziem, który daje czytelnikom wartość dodatnią. Jeśli nadawca otrzyma zaufanie od potencjalnego klienta, będzie mógł liczyć na podniesienie sprzedaży, nie stawiając jej na pierwszym miejscu.
Automatyzacja list mailingowych
Lista mailingowa ma służyć do podtrzymywania relacji, to już wiemy. Oczywiście nie jest to łatwa sprawa. Aby można było mówić o skutecznym mailingu, należy zadbać o to, aby subskrybenci dostawali takie informacje, które trafią idealnie w ich potrzeby i będą najzwyczajniej na świece na czasie. Zgadywanie czego aktualnie potrzebują odbiorcy jest jazdą we mgle. Dlatego też, aby nie stracić subskrybentów, będzie trzeba zastosować zaawansowane narzędzia.
Dlaczego maile nie dochodzą?
Tworząc listę mailingową, tak naprawdę tylko działanie oparte na przemyślanym systemie ma szanse powodzenia. Tylko najlepsze narzędzia do automatyzacji email marketingu posiadają wysoką dostarczalność maili. Ale czy każdy mail dochodzi do adresata?
Sprawa wygląda nie jasno. Popularne w ostatnim czasie skanery antyspamowe skutecznie sprawdzają reputacje danej domeny oraz adresu IP z jakiego wysyłana jest wiadomość. Analizują nawet treść wysyłanej wiadomości. Tak więc w przypadku splotu nietrafionych czynników, może dojść do wrzucenia wiadomości do spamu. Tego nikt nie chce, bo szanse na przeczytanie wiadomości spadają do zera.
Jak dbać o listę mailingową?
Warto jest zacząć listę od podstaw i zapełnić ją wartościowymi kontaktami, które będą zainteresowane tym co robisz. Wiele osób myśli, że im większa lista mailingowa, tym lepiej. Niekoniecznie musi tak być. Jeśli będziesz posiadać listę 1000 subskrybentów w pełni zaangażowanych i świadomych Twoje działalności, to zdecydowanie lepiej wyjdziesz na tym, niż posiadanie 50 tysięcy subskrybentów totalnie nie wiedzących czym się zajmujesz.