
-
Szlak Stanisława Lema
Przejdź do szlakuAutor: Ewa Zamorska-Przyłuska
Małopolska Lema to tylko kilka naprawdę ważnych adresów – dom, dom pracy twórczej, domy przyjaciół. Góry. Ale w jego pismach widać, jak wielkie znaczenie miała dla niego otaczająca go przestrzeń.
-
Szlak Sławomira Mrożka
Przejdź do szlakuAutor: Ewa Zamorska-Przyłuska
Rodzinne wioski pod Tarnowem, Kraków, emigracja, Kraków i znów emigracja. Trudno odnaleźć w twórczości Mrożka konkretne miejsca, których rekonstrukcji mógłby się podjąć podróżnik literacki.
-
Szlak Czesława Miłosza
Przejdź do szlakuAutor: Andrzej Franaszek
Do Krakowa, w którym Czesław Miłosz przeżył swe ostatnie lata, przywiodło go wiele dróg: prowadziły przez Kraków przedwojenny, Krzeszowice, Goszyce, Kraków 1945 roku. Przywiodło go do Krakowa również wspomnienie Wilna czasów młodości.
-
Szlak kobiet
Przejdź do szlakuAutor: Monika Świerkosz
O przeszłości, przeszłości nie mniej jesteś drogą, niż dni dzisiejsze”… Słowa odnalezione w pamiętniku Marceliny Kulikowskiej Z dziejów duszy oddają najlepiej sens szkicowej literackiej mapy Małopolski oglądanej z kobiecej perspektywy.
-
Szlak kryminalny
Przejdź do szlakuAutor: Marta Zabłocka
Kryminalną podróż przez Małopolskę najlepiej zacząć od Krakowa i jego okolic. Kazimierz i Rynek, poznane z tej perspektywy, zaskakują i intrygują. Z Krakowa natomiast blisko już na Podhale – Zakopane oraz szlaki tatrzańskie czekają na wielbicieli przygód.
-
Szlak literatury żydowskiej
Przejdź do szlakuAutor: Izabela Suchojad
Jak nazywał się znany na całym świecie bard z krakowskiego Kazimierza? W której synagodze straszy? Gdzie można kiedyś było kupić gorące kasztany? Dowiemy się tego, zwiedzając Małopolskę szlakiem literatury żydowskiej.
-
Szlak młodej literatury
Przejdź do szlakuAutor: Piotr Marecki
Wędrówka po zmiennym literackim TERAZ, które rozgrywa się w Krakowie i Małopolsce, śladem bieżących wydarzeń, najnowszych książek i obszarów, które mają największy wpływ na twórców młodego pokolenia.
-
Szlak reportażu współczesnego
Przejdź do szlakuAutor: Łukasz Wojtusik
Kraków i Małopolska widziane oczyma kilkorga współczesnych reportażystów: pełno tu opowieści niejednoznacznych, historycznie pogmatwanych. Małe podróże mogą być ciekawą alternatywą dla tego, co już znamy. Wystarczy zaufać książce, ruszyć śladem reportażu.
-
Szlak Jerzego Turowicza
Przejdź do szlakuAutor: Anna Mateja
Z miejsc ważnych dla Jerzego Turowicza w Krakowie i Małopolsce – osoby tak mocno związanej z miastem pod Wawelem – by uniknąć konieczności opisywania całego miasta i regionu, trzeba wybrać jedynie te najważniejsze.
-
Krakowski realizm knajpiany
Przejdź do szlakuAutor: Agnieszka Pudełko
Współcześni pisarze często na miejsce akcji swoich książek wybierają krakowskie knajpy. Krytycy utworzyli nawet nazwę nowego gatunku, mającą opisywać ten trend – krakowski realizm knajpiany.
-
Szlak literatury dziecięcej
Przejdź do szlakuAutor: Barbara Gawryluk
-
Okolice Krakowa
Przejdź do szlakuAutor: Radio Kraków
Gdzie spędzał wakacje mały Janek Sztaudynger? Dlaczego mieszkańcy Krzeszowic doskonale wiedzą, co dzieje się w Sorrento? Gdzie stoi jeden z "pomników niemożliwych" Tadeusza Kantora? Kto w czasie wojny bywał w Goszycach? Literackich pytań można postawić w Małopolsce dziesiątki.
-
Od Krakowa po Beskidy
Przejdź do szlakuAutor: Radio Kraków
Jakie dzieło Mikołaj Rej napisał w Mogilanach? Kto siadał przy stole w Willi Tadeusz w Lanckoronie? Dlaczego Maria Konopnicka nie znalazła spokoju w Suchej Beskidzkiej? Czy w słynnej karczmie Rzym można spotkać Mefistofelesa?
-
Tarnów i okolice
Przejdź do szlakuAutor: Radio Kraków
Kto nigdy nie schodzi z ławeczki przy Wałowej? Co Mrożek wie o zalotach furmanów i mleczarek? Jaki przedmiot na maturze oblał Brandstaetter? W odpowiedziach na te i inne pytania pomoże literacki szlak: Tarnów i okolice.
-
Zakopiańskie wille
Przejdź do szlakuAutor: Radio Kraków
Jakie kwiaty kwitną na werandzie domu Jana Kasprowicza? Jaką książkę napisał w Astorii Stanisław Lem? Gdzie w Zakopanem stoi pomnik Koziołka Matołka? Gdzie Henryk Sienkiewicz po raz pierwszy publicznie czytał Quo Vadis? To kolejne pytania, na które odpowiedzi pomoże poszukać nasza literacka wyprawa szlakiem zakopiańskich willi.
-
Z widokiem na góry
Przejdź do szlakuAutor: Radio Kraków
Co Władysław Orkan zrobił z honorarium za powieść W Roztokach? Czy w Kasince Małej mieszkał Odys? Czym jest druga Tischnerówka? Za co górale kochają Tetmajera? Dlaczego Grypa w Naprawie nie spodobała się mieszkańcom tej miejscowości? W naszym cyklu przedstawiamy autorów, którzy kochali góry.
-
Literaci na letnisku
Przejdź do szlakuAutor: Radio Kraków
Który dwór gościł w 1928 roku wszystkich największych ówczesnych poetów? Jak Sienkiewicz poznał Stasia Tarkowskiego? Co Wisława Szymborska robiła na wakacjach w górach? Dlaczego w Śledziejowicach Gałczyńskiego nazywano kotem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć na literackim szlaku.
-
Spacery po Zakopanem
Przejdź do szlakuAutor: Radio Kraków
W kim kochała się Nałkowska? Co widać z ogrodu „Chimery”? Gdzie w Zakopanem zatrzymywał się Sienkiewicz? W której zakopiańskiej willi Witkacy portretował swoich przyjaciół? Którzy literaci spoczywają na starym zakopiańskim cmenatrzu? Nasza kolejna wakacyjna propozycja to literackie spacery po stolicy Tatr.
-
Wokół Krynicy
Przejdź do szlakuAutor: Radio Kraków
Kto wiąże wstążki we włosach dziewczyny przed pomnikiem Mickiewicza w Krynicy? Gdzie jest zaułek Kraszewskiego? Dlaczego poeci lubią Muszynę? Jak rogaś Jacek trafił do Rytra? Jak wyglądały lekcje w szkole nad obłokami? To kolejne pytania, na które poszukamy odpowiedzi. Odwiedzimy Krynicę, Piwniczną, Rytro i Muszynę.
-
Najdalej na wschód
Przejdź do szlakuAutor: Radio Kraków
Jaki jest szwajcarski ślad w Kwiatonowicach? Kto ufundował wieżę w Bieczu? Dlaczego miasto to nazywane jest polskim Carcassonne? Kim jest Bąbel opisany przez Mirka Nahacza? Tym razem wędrujemy w okolice Gorlic.
-
Szlak kawiarni literackich
Przejdź do szlakuAutor: Agnieszka Pudełko
Tradycja kawiarni literackich w Małopolsce sięga okresu Młodej Polski. Dzisiaj jest ona kontynuowana, a ilość wydarzeń w nich organizowanych świadczy z pewnością o kulturotwórczym potencjale.
-
Goście w Małopolsce
Przejdź do szlakuAutor: Ewa Zamorska-Przyłuska
Będzie to wędrówka śladami wybranych pisarzy „obcych” (jak niezręcznie się ich nazywa), którzy nie tylko gościli w Krakowie czy Małopolsce, ale zanotowali tę obecność – choćby nieznacznie.
-
Szlak Jerzego Pilcha
Przejdź do szlakuAutor: Agnieszka Pudełko
Szlak Jerzego Pilcha łączy w sobie, przenikające się w jego twórczości, wątki biograficzne i literackie. Nie na darmo bowiem autor określa siebie mianem uzależnionego od swojej biografii.
-
Szlak bohaterów literackich
Przejdź do szlakuAutor: Ewa Zamorska-Przyłuska
Będzie to subiektywny spacer szlakiem niewielu tylko, wybranych z ogromnej biblioteki cracovianów powieści, dzięki którym zawędrujemy do znanych i mniej oczywistych zakątków miasta.
-
Szlak ks. Józefa Tischnera
Przejdź do szlakuAutor: Joanna Podsadecka
-
Szlak Awangardy
Przejdź do szlakuAutor: Jacek Olczyk
-
Szlak tradycji drukarskich i wydawniczych
Przejdź do szlakuAutor: Tadeusz Grajpel
-
Szlak Tadeusza Peipera
Przejdź do szlakuAutor: Jacek Olczyk
Peiper zapisał się w historii XX-wiecznej poezji jako „ojciec awangardy”, „papież awangardy”, „niezrozumialec”, „oryginał”, „odkrywca Ameryk”, choć chyba najbardziej poetyckim określeniem jest to, które nadał sobie sam: „burmistrz marzeń niezamieszkanych”.
-
Szlak II wojny światowej
Przejdź do szlakuAutor: Marcin Dyrcz
-
Szlak nowożytnych krakowskich drukarni
Przejdź do szlakuAutor: Leszek Sibila
Kraków – kolebka książki polskiej, z wielowiekowymi tradycjami drukarsko-introligatorskimi, na trwałe wpisał się przez arcydzieła tego kunsztu do dziejów naszego kraju.
-
Festiwale i nagrody literackie
Przejdź do szlakuAutor: Agnieszka Pudełko
Małopolska to nie tylko liczne miejsca związane z życiem i twórczością pisarzy, ale także literackie tu i teraz – festiwale i nagrody, których w tym regionie nie brakuje.
-
Szlak wydawców i autorów literatury dziecięcej
Przejdź do szlakuAutor: Barbara Gawryluk
Od 1965 roku UNESCO wskazywało Polskę jako kraj wzorcowy w kreowaniu sztuki przeznaczonej dla dzieci, zwłaszcza ilustracji książkowej. Można śmiało stwierdzić, że krakowscy autorzy i ilustratorzy książek dla dzieci godnie pielęgnują te tradycje, co roku zdobywając nagrody i wyróżnienia w prestiżowych konkursach w kraju i za granicą.
-
Szlak Heleny Modrzejewskiej
Przejdź do szlakuSzlak stworzony przez Fundację dla Modrzejewskiej. Projekt dofinansowany przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasta Krakowa
-
Szlak Kacpra Ryxa
Przejdź do szlakuSzlak powstał w oparciu o przewodnik autorstwa Mariusza Wollnego "Z Kacprem Ryxem po renesansowym Krakowie", Wydawnictwo ALTER, Kraków 2014.
-
Szlak Jana Kasprowicza
Przejdź do szlakuautor: Sylwia Papier
-
Szlak Michała Bałuckiego
Przejdź do szlakuAutor: Anna Grochowska
Michał Bałucki był pisarzem na wskroś krakowskim. W Krakowie urodził się, mieszkał, chodził do szkoły, uczęszczał na uniwersytet, zawarł dwa małżeństwa, odnosił sukcesy zawodowe. Miasto to wiązało się jednak nie tylko z wielkimi sukcesami czy też inspiracjami znakomitej ilości jego tekstów, ale też z porażkami na tle twórczym oraz z samobójczą śmiercią komediopisarza.
-
Szlak Stanisława Wyspiańskiego
Przejdź do szlakuAutor:Anna Grochowska
Stanisław Wyspiański nie bez powodu nazywany jest artystą totalnym. Wszak był dramaturgiem, poetą, malarzem, witrażystą, grafikiem książkowym, performerem teatru, scenografem, dekoratorem oraz projektantem wnętrz i mebli. Wyspiański to artysta, który niemal całe życie spędził w Krakowie.
-
Szlak ksiąg i zabytków piśmienniczych
Przejdź do szlakuWielowiekowe dziedzictwo literackie zapisane jest nie gdzie indziej, lecz w samych księgach tworzonych bądź kolekcjonowanych w Krakowie. Nie jedna z nich, niczym bohaterowie literaccy, miała zawiłe losy, odbyła dalekie „podróże”, a z jej historią wiążą się tak legendy, jak i do dziś nierozwikłane tajemnice.
-
Szlak literackich księgozbiorów
Przejdź do szlaku