Dół

Szlak literatury dziecięcej

Rudawa

  • Rudawa

    W Rudawie, 20 kilometrów od Krakowa, wakacje spędzał Henryk Sienkiewicz. Przyjeżdżał tu i zatrzymywał się w istniejącej do dziś willi z wieżyczką. Sienkiewicz wybrał Rudawę z powodów zdrowotnych, tutaj znalazł zalecane przez lekarzy świeże powietrze i spokój. W listach do żony pisał o pobliskich łąkach i lasach i o spokojnym miejscu, w którym odpoczywał.

    Rudawa

    W Rudawie, 20 kilometrów od Krakowa, wakacje spędzał Henryk Sienkiewicz. Przyjeżdżał tu i zatrzymywał się w istniejącej do dziś willi z wieżyczką. Sienkiewicz wybrał Rudawę z powodów zdrowotnych, tutaj znalazł zalecane przez lekarzy świeże powietrze i spokój. W listach do żony pisał o pobliskich łąkach i lasach i o spokojnym miejscu, w którym odpoczywał.

    Pisarz odbywał wiele wycieczek po okolicznych miejscowościach. Był w Dubiu i Pisarach. Towarzyszył mu zwykle woźnica Wojciech Tarkowski z pięcioletnim synem Stasiem. Sienkiewicz spędzał dużo czasu z chłopcem i obiecał mu, że umieści go w jednej ze swoich książek. Chłopiec stał się pierwowzorem bohatera W pustyni i w puszczy Stasia Tarkowskiego. Na cmentarzu parafialnym znajduje się grób Stanisława, podpisany "Bohater powieści W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza".