Dół

Festiwale i nagrody literackie

Oświęcim

 • Ogólnopolska Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego

  Nagroda wręczana jest od 1994 roku, początkowo z inicjatywy Fundacji „Książka dla Dziecka” i Czasopisma „Guliwer”, a od 2004 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Oświęcimiu.

  Ogólnopolska Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego

  Nagroda wręczana jest od 1994 roku, początkowo z inicjatywy Fundacji „Książka dla Dziecka” i Czasopisma „Guliwer”, a od 2004 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Oświęcimiu. Statuetka Koziołka Matołka jest przyznawana rokrocznie, za wydaną w poprzednim roku książkę dla najmłodszych. Wyróżniona pozycja powinna cechować się dużą dawką humoru i wiarą w to, że dobro zawsze zwycięża – tak samo jak w bajkach autorstwa patrona nagrody – Kornela Makuszyńskiego.

 • Aleja Pisarzy w Oświęcimiu

  Pomysł na Aleję Pisarzy podobny jest w swoich założeniach do powstających w różnych zakątkach Świata Alei Gwiazd.

  Aleja Pisarzy w Oświęcimiu

  Pomysł na Aleję Pisarzy podobny jest w swoich założeniach do powstających w różnych zakątkach Świata Alei Gwiazd. Kapituła wyróżnienia, w skład której wchodzą pisarze, krytycy literaccy, przedstawiciele lokalnych władz i biblioteki, wybiera pisarza, którego twórczość zasługuje na upamiętnienie. W trotuar wiodący do Miejskiej Biblioteki Publicznej „Galeria Książki” w Oświęcimiu wbudowane zostają płyty z brązu na których znajdują się cytaty z twórczości pisarzy, wraz z ich autografami. Dotychczas swoje płyty odsłonili: Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk i Janusz Głowacki.