Dół

Szlak młodej literatury

Krzeszowice

  • Krzeszowice

    W 2010 roku, w czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach odbyła się debata Czy duch awangardy przeniósł się do Krzeszowic? Dodać należy, że pytanie to nie jest przesadzone. Krzeszowice to miejsce znaczące, jeśli idzie o innowacyjność i nowatorstwo we współczesnej literaturze.

    Krzeszowice

    W 2010 roku, w czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach odbyła się debata Czy duch awangardy przeniósł się do Krzeszowic? Dodać należy, że pytanie to nie jest przesadzone. Krzeszowice to miejsce znaczące, jeśli idzie o innowacyjność i nowatorstwo we współczesnej literaturze. Te cechy sygnują trzy nazwiska: tandem Zenkasi, Stanisław Czycz i Roman Honet. Podkrakowskie miasteczko było miejscem urodzenia i wielokrotnych powrotów zapomnianego i na nowo odkrytego pisarza Stanisława Czycza (1929-1996), który po sesji Czyczujemy w Sali Herbowej w 2001 roku i wydaniu nieznanego wcześniej utworu Arw został jednogłośnie uznany za prekursora literatury nowych mediów. W Krzeszowicach mieszkają Zenkasi (Zenon Fajfer i Katarzyna Bazarnik, para redaktorów, teoretyków i twórców), promotorzy liberatury, która w ich rozumieniu oznacza literaturę totalną, mówiącą nie tylko poprzez słowa, ale również formę zapisu i kształt książki. Ten nowy gatunek literacki, zainicjowany w 1999 roku w Krakowie przez Zenona Fajfera, stał się w przeciągu dekady zjawiskiem światowym. W wydawanej od 2003 roku w Krakowie przez "Ha!art" serii liberackiej ukazały się m.in. utwory Mallarmégo, Joyce'a, Pereca, Federmana.

    Z Krzeszowicami związany jest jeden z najwybitniejszych poetów współczesnych, Roman Honet, autor m.in. tomików pójdziesz synu do piekła (1998), serce (2002), baw się (2008), niezwykle inspirujący jako twórca nurtu „ośmielonej wyobraźni”, wieloletni redaktor pisma „Studium”, redaktor kilku antologii poetyckich.