Kraków

Dół

Szlak Kacpra Ryxa

Kraków

 • Szpital Św. Ducha

  Szpital Św. Ducha – dawniej przytułek; znajdował się przy pl. Świętego Ducha, lecz wyburzono go, wraz z kościołem pod tym samym wezwaniem w końcu XIX w.

  Szpital Św. Ducha

  Szpital Św. Ducha – dawniej przytułek; znajdował się przy pl. Świętego Ducha, lecz wyburzono go, wraz z kościołem pod tym samym wezwaniem w końcu XIX w. Tymczasem, to właśnie na progu tego szpitala, 6 stycznia 1550 r., znaleziono niemowlę, któremu – z racji przypadającego w tym dniu święta Trzech Króli – nadano imię i imionisko: Kacper Ryx (od łacińskiego rex, czyli król). Tam też, pod opieką zacnego duchaka, ojca Rocha, spędził Kacper swoje dzieciństwo.

 • Gospoda „U Balcera”

  To tam, w Zaułku Niewiernego Tomasza, mieszkał całą młodość Kacper Ryx.

  Gospoda „U Balcera”

  Gospoda „U Balcera”

  To tam, w Zaułku Niewiernego Tomasza, mieszkał całą młodość Kacper Ryx. Szynk prowadziła ciotka Balcerowa, mleczna matka Kacpra. Odwiedzali go także ludzie z towarzystwa, cieszył się sławą w dworskich i uniwersyteckich kręgach. Kacper często gościł tam z przyjaciółmi.

 • Collegium Maius

  Alma Mater Kacpra Ryxa. Studiując medycynę, uczęszczał na wykłady do lektorium Galena.

  Collegium Maius

  Collegium Maius

  Alma Mater Kacpra Ryxa. Studiując medycynę, uczęszczał na wykłady do lektorium Galena. W tamtejszej librarii (bibliotece) natomiast, rozwikłał zagadkę znikania zakazanych ksiąg z sekretnej partii księgozbioru.

 • Dom Czeczotki

  Okazała narożna kamienica u zbiegu ulic św. Anny i Wiślnej. W XVI w. zbudował ją słynny wówczas architekt Gabriel Słoński zwany Słoninką.

  Dom Czeczotki

  Dom Czeczotki - okazała narożna kamienica u zbiegu ulic św. Anny i Wiślnej. W XVI w. zbudował ją słynny wówczas architekt Gabriel Słoński zwany Słoninką. Należała do wielokrotnego burmistrza Erazma Czeczotki-Tłokińskiego – łotra, złodzieja i mordercy. Tam, w jednej z łaźni, odbył niegdyś Kacper interesującą pogawędkę z „krwawym burmistrzem”…

 • Kościół św. Barbary

  Od 1583 r. należał do jezuitów. Tu Kacper spotkał się z ks. Piotrem Skargą w sprawie Gustawa Erikssona Wazy, kuzyna króla Zygmunta III i – jego rywala do szwedzkiego tronu

  Kościół św. Barbary

  Kościół św. Barbary

  Kościół św. Barbary od 1583 r. należał do jezuitów. Tu Kacper spotkał się z ks. Piotrem Skargą w sprawie Gustawa Erikssona Wazy, kuzyna króla Zygmunta III i – jego rywala do szwedzkiego tronu.

 • Kamienica „Pod Złotą Głową”

  Kamienica na Rynku Głównym (nr 13), w której 
  w XVI w. mieściła się ulubiona apteka Ryxa. Należała do zamożnej rodziny Pipanów. W tamtych czasach można w niej było dostać nie tylko leki, ale i np. smakołyki.

  Kamienica „Pod Złotą Głową”

  Kamienica na Rynku Głównym (nr 13), w której
  w XVI w. mieściła się ulubiona apteka Ryxa. Należała do zamożnej rodziny Pipanów. W tamtych czasach można w niej było dostać nie tylko leki, ale i np. smakołyki. Obecnie po aptece nie ma już śladu, lecz zabytkowe wyposażenie oglądać można
  w Muzeum Farmacji UJ na ul. Floriańskiej.

 • „Drewniana Kleta”

  „Drewniana Kleta”  - podła oberża sąsiadująca z kościołem św. Idziego. Tam, za czasów króla Batorego, doszło pewnego razu do masakry, której okoliczności badał Ryx.

  „Drewniana Kleta”

  podła oberża sąsiadująca z kościołem św. Idziego. Tam, za czasów króla Batorego, doszło pewnego razu do masakry, której okoliczności badał Ryx. Okazało się, że to sprawka francuskich morderców zamierzających okryć niesławą polskiego władcę.

 • Dom Długosza

  Dom u wylotu ul. Kanoniczej, w którym w czasach Ryxa mieszkał wybitny lekarz i historyk Maciej z Miechowa (Miechowita).

  Dom Długosza

  Dom Długosza

  Dom Długosza - dom u wylotu ul. Kanoniczej, w którym w czasach Ryxa mieszkał wybitny lekarz i historyk Maciej z Miechowa (Miechowita). To stamtąd podskarbiemu, biskupowi Filipowi Padniewskiemu, skradziono królewską pieczęć.
  To była pierwsza kryminalna sprawa Kacpra.

 • Grota Twardowskiego

  Jedna z domniemanych pracowni mistrza położona przy drodze na Tyniec, przy skałkach zwanych niegdyś Tetynką. Kacper zabłąkał się tam podążając tropem zaginionego czarnoksiężnika.

  Grota Twardowskiego

  Grota Twardowskiego

  Grota Twardowskiego - jedna z domniemanych pracowni mistrza położona przy drodze na Tyniec, przy skałkach zwanych niegdyś Tetynką. Kacper zabłąkał się tam podążając tropem zaginionego czarnoksiężnika.

 • Pałac Krzysztofory

  Tam, w piwnicach, znajdowała się sekretna pracownia Twardowskiego, w której Ryx stoczył pojedynek z zawodowym zabójcą, mordercą mistrza Twardowskiego.

  Pałac Krzysztofory

  Pałac Krzysztofory - tam, w piwnicach, znajdowała się sekretna pracownia Twardowskiego, w której Ryx stoczył pojedynek z zawodowym zabójcą, mordercą mistrza Twardowskiego.

 • Klasztor OO. Kapucynów

  W jego pobliżu, na ul. Loretańskiej, w sąsiedztwie alchemika Sędziwoja, zamieszkali po ślubie Kacper i jego żona, Janka.

   

  Klasztor OO. Kapucynów

  W jego pobliżu, na ul. Loretańskiej, w sąsiedztwie alchemika Sędziwoja, zamieszkali po ślubie Kacper i jego żona, Janka.

 • Skład Towarów Kacpra Ryxa – Plac Mariacki 3

  Miejsce szczególne. Tam można się o Kacprze i jego przygodach dowiedzieć znacznie więcej!

  Skład Towarów Kacpra Ryxa – Plac Mariacki 3

  Miejsce szczególne. Tam można się o Kacprze i jego przygodach dowiedzieć znacznie więcej!