Kraków

Dół

Szlak wydawców i autorów literatury dziecięcej

Kraków

 • Księgarnie i wydawcy książek dla dzieci

  Dzieci są szczególnie wymagającymi i niecierpliwymi czytelnikami. Właśnie dlatego krakowscy wydawcy dbają, żeby wydawane przez nich książki wzbudzały zachwyt i oczarowywały najmłodszych czytelników, nie tylko rozbudzając ciekawość świata, ale przede wszystkim tworząc zalążki czytelniczych pasji.

   

  Księgarnie i wydawcy książek dla dzieci

  Dzieci są szczególnie wymagającymi i niecierpliwymi czytelnikami. Właśnie dlatego krakowscy wydawcy dbają, żeby wydawane przez nich książki wzbudzały zachwyt i oczarowywały najmłodszych czytelników, nie tylko rozbudzając ciekawość świata, ale przede wszystkim tworząc zalążki czytelniczych pasji.

 • Arete

  Pracownia sztuki mieszcząca się na ul. Podzamcze 26. Prowadzi zajęcia twórcze z dziećmi inspirowane literaturą.

  Arete

  Pracownia sztuki mieszcząca się na ul. Podzamcze 26.  Prowadzi zajęcia  twórcze z dziećmi inspirowane literaturą. Cykl pt. Ekspedycja w głąb książki uczy  i bawi, ćwiczy kreatywne myślenie i zdolności manualne.  Warsztaty dla dzieci w różnym wieku służą rozwijaniu zdolności i odkrywaniu świata poprzez sztukę i twórczą zabawę. W Ekspedycji biorą udział znane wydawnictwa dla dzieci.

  www.arete-pracownia.pl

 • Bunkier Sztuki

  W Bunkrze cyklicznie odbywają się spotkania i warsztaty dla dzieci budowane w oparciu o literackie teksty i wizualne projekty .

  Bunkier Sztuki

  W Bunkrze cyklicznie odbywają się spotkania i warsztaty dla dzieci budowane w oparciu o literackie teksty i wizualne projekty . Mały Bunkier Sztuki  to przede wszystkim cykl warsztatów artystycznych dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat.
  Seria Małego Klubu Bunkra, to książki dla najmłodszych powstały w nurcie antydykryminacyjnym.  Książki uczą empatii, szacunku dla innych, pobudzają wyobraźnię i pielęgnują dziecięcą wrażliwość. To seria tworzona przez wybitnych polskich autorów (Joanna Bator,  Justyna Bargielska, Łukasz Orbitowski, Szczepan Twardoch) we współpracy z artystami wizualnymi.

   

  www.bunkier.art.pl

 • Cafe Szafe

  Kawiarnia na rogu ulic Felicjanek i Małej . Niedaleko stąd i na Wawel i na Rynek. W dni powszednie wypełniona młodzieżą, w weekendy goszczą tu często najmłodsi na imprezach organizowanych przez autorów wielu książek dla dzieci .

  Cafe Szafe

  Kawiarnia na rogu ulic Felicjanek i Małej . Niedaleko stąd i na Wawel i na Rynek. W dni powszednie wypełniona młodzieżą, w weekendy goszczą tu często najmłodsi na imprezach organizowanych przez gospodarzy: Annę Kaszubę –Dębską i Łukasza Dębskiego, autorów wielu książek dla dzieci (m. in.  przewodnika rodzinnego po Małopolsce „Kierpce, wianki, obwarzanki”). Cafe Szafe to miejsce popularne wśród krakowskich artystów tworzących dla dzieci. To również miejsce , gdzie regularnie prezentowane są wystawy ilustracji z książek dla dzieci tworzonych przez krakowskich artystów.
  W 2007 roku Cafe Szafe otrzymała od IBBY główną nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych.
  Temu miejscu jest również poświęcona książka i film animowany dla najmłodszych „Felicjanek 10” ( reżyseria Anna Kaszuba-Dębska, muzyka Anna Maria Jopek, tekst Łukasz Dębski, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej).

   

  www.cafeszafe.com

 • Księgarnia Babyblues

  Babyblues przy ul. Paulińskiej 6 , to księgarnia dla dzieci małych, starszych oraz ich rodziców i opiekunów.

  Księgarnia Babyblues

  Babyblues przy ul. Paulińskiej 6 , to księgarnia dla dzieci małych, starszych oraz ich rodziców i opiekunów. Proponuje nowości  znanych i  również mniej znanych wydawnictw; materiały edukacyjne, organizuje zabawy kreatywne z książką.

   

  https://www.facebook.com/babybluesbooks

 • Księgarnia Dialog i Cafe Bajarka

  Księgarnia na placu Inwalidów 8, wyspecjalizowana w literaturze dla dzieci.

  Księgarnia Dialog i Cafe Bajarka

  Księgarnia na placu Inwalidów 8, wyspecjalizowana w literaturze dla dzieci. Oferuje książki najlepszych polskich wydawnictw, pozycje dla najmłodszych i dla młodzieży.  W księgarni są też dostępne audiobooki, podręczniki i książki edukacyjne. W Cafe Bajarka organizowane są spotkania z autorami i ilustratorami i głośne czytanie.

   

  www.cafebajarka.pl/krakow

 • Księgarnia Famiga

  Księgarnia dla dzieci, wyspecjalizowana w literaturze dla najmłodszych.

  Księgarnia Famiga

  Księgarnia dla dzieci, wyspecjalizowana w literaturze dla najmłodszych. Famiga współpracuje z kilkunastoma polskimi wydawnictwami, w jej ofercie są starannie wybierane sprawdzone tytuły, często książki małych, niszowych wydawnictw. Domowa atmosfera, możliwość spokojnego wyboru książek, Famiga prowadzi też warsztaty dla dzieci i rodziców.

  www.famiga.pl/ksiegarnia-dla-dzieci

 • Księgarnia pod Globusem

  Należąca do Wydawnictwa Literackiego księgarnia znajduje się na ulicy Długiej. Księgarnia oferuje bogaty wybór książek dla dzieci i młodzieży.

  Księgarnia pod Globusem

  Należąca do Wydawnictwa Literackiego księgarnia znajduje się na ulicy Długiej. Księgarnia oferuje bogaty wybór książek dla dzieci i młodzieży. Regularnie odbywają się tu również spotkania z książką dla najmłodszych czytelników. W księgarni pod Globusem goszczą  najpopularniejsi autorzy. Głośne czytanie połączone jest najczęściej z zabawą i warsztatami.

  www.liberglob.pl

 • Wydawnictwo Aksjomat

  Wydawnictwo specjalizuje się w publikacjach dla najmłodszych czytelników.

  Wydawnictwo Aksjomat

  Wydawnictwo specjalizuje się w publikacjach dla najmłodszych czytelników. Wydaje książki kartonowe, wycinanki, kolorowanki,  łamigłówki i zagadki, zeszyty edukacyjne i albumy z naklejkami. W Aksjomacie ukazują się również książki  dla dzieci polskich poetów i klasyczne baśnie. Oficyna wydaje też  Abecadło, czyli czasopismo, miesięcznik edukacyjny dla czytelników w wieku od 3 do 7 lat.

  http://www.aksjomat.com

 • Wydawnictwo i księgarnie Bona

  Bona to  rodzinna oficyna, która swoją działalność rozpoczęła w 2008 roku od księgarni na ul.Kanoniczej , potem uruchomiła drugą księgarnie na ul. Krupniczej.

  Wydawnictwo i księgarnie Bona

  Bona to  rodzinna oficyna, która swoją działalność rozpoczęła w 2008 roku od księgarni na ul.Kanoniczej , potem uruchomiła drugą księgarnie na ul. Krupniczej.  W obu księgarniach organizowane są spotkania i warsztaty wokół literatury dla dzieci. Bona wydaje literaturę dziecięcą z różnych krajów, przede wszystkim klasykę (Gianni Rodari, Otfried Preussler, Lewis Caroll) , wydaje też serie dla najmłodszych (niemiecki Pan Brumm, czy fiński Tato). W Bonie ukazały się też dwujęzyczne Legendy krakowskie i Legendy żydowskiego Krakowa.

   


  www.wydawnictwobona.pl

 • Wydawnictwo Czerwony Konik

  Małe rodzinne wydawnictwo należące do Aleksandry Krzanowskiej. Wydaje kilka książek rocznie, publikuje przede wszystkim polskich autorów i ilustratorów

  Wydawnictwo Czerwony Konik

  Małe rodzinne wydawnictwo należące do Aleksandry Krzanowskiej. Wydaje kilka książek rocznie, publikuje przede wszystkim polskich autorów i ilustratorów (m. in. Wojciech Widłak, Aleksandra Woldańska-Płocińska, Paweł Pawlak), specjalizuje się w książkach obrazkowych dla najmłodszych czytelników i książkach autorskich.  Tytuły Czerwonego Konika zdobywają nagrody w ogólnopolskich konkursach na najpiękniejsze książki.

   

  www.czerwonykonik.pl

 • Wydawnictwo Edukacyjne

  Oficyna działająca w Krakowie od 1995 roku specjalizująca się w wydawaniu podręczników do nauki języka polskiego i pomocy metodycznych i merytorycznych dla ucznia i nauczyciela.

  Wydawnictwo Edukacyjne

  Oficyna działająca w Krakowie od 1995 roku specjalizująca się w wydawaniu podręczników do nauki języka polskiego i pomocy metodycznych i merytorycznych dla ucznia i nauczyciela.  W wydawnictwie ukazują się serie „To lubię” i „Kocham czytać”.  Publikuje też książki z zakresu wychowania przedszkolnego, logopedii i pedagogiki.

  www.we.pl

 • Wydawnictwo Skrzat

  Wydawnictwo specjalizujące się w książkach dla najmłodszych, ma swojej ofercie również książki edukacyjne i książki dla młodzieży.

  Wydawnictwo Skrzat

  Wydawnictwo specjalizujące się w książkach dla najmłodszych, ma swojej ofercie również książki edukacyjne i książki dla młodzieży. Należące do Stanisława Porębskiego wydawnictwo istnieje od 1994 roku. Od   2009 roku publikuje również lektury szkolne w serii „Lektura dobrze opracowana”.  Paweł Beręsewicz i Marcin Pałasz, autorzy książek wydawanych w Skrzacie, zostali laureatami Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego.

   

  www.skrzat.com.pl

 • Wydawnictwo WAM

  Największa oficyna katolicka w Polsce. Ma w swojej ofercie literaturę dla dzieci.

  Wydawnictwo WAM

  Największa oficyna katolicka w Polsce. Ma w swojej ofercie literaturę dla dzieci. Publikuje obrazkowe książeczki o tematyce religijnej dla najmłodszych czytelników. Wydaje książki dla młodzieży polskich i zagranicznych autorów, jest też wydawcą podręczników i materiałów pomocniczych do nauki religii.

   

  www.wydawnictwowam.pl

 • Wydawnictwo Znak Emotikon

  Część  Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak, wyodrębniona  w 2010 roku w celu publikowania literatury dla dzieci.

  Wydawnictwo Znak Emotikon

  Część  Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak, wyodrębniona  w 2010 roku w celu publikowania literatury dla dzieci. Wydaje książki obrazkowe i dla starszych czytelników, polskich i zagranicznych autorów, klasykę i współczesną literaturę dla dzieci. Najpopularniejsi autorzy publikujący w Znaku to Andrzej Maleszka (seria o Magicznym drzewie), Michał Rusinek (Wierszyki domowe, Wierszyki rodzinne),  Goscinny  i Sempe (seria o Mikołajku) i Franscesca Simon (seria o Koszmarnym Karolku).  W krakowskim wydawnictwie ukazały się również książki obrazkowe należącej do czołówki polskich ilustratorów pary Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Zjedz to sam i Tu jesteśmy).

  www.znak.com.pl/wydawnictwo-Znak-Emotikon

 • Znaczy się

  Fundacja Sztuki Nowej, działająca przy Wydawnictwie Znak. Organizuje warsztaty dla pisarzy i ilustratorów, również tworzących dla dzieci i młodzieży.

  Znaczy się

  Fundacja Sztuki Nowej, działająca przy Wydawnictwie Znak. Organizuje warsztaty dla pisarzy i ilustratorów, również tworzących dla dzieci i młodzieży. W siedzibie fundacji przy ul . Kościuszki organizowane są spotkania z twórcami książek dla dzieci  i wystawy ich prac. Fundacja chce tworzyć przestrzeń dla twórców początkujących, miejsce spotkań z mistrzami sztuki projektowania książki.

   

  http://znaczysie.pl/

 • Autorzy i ilustratorzy

  Od 1965 roku UNESCO wskazywało Polskę jako kraj wzorcowy w kreowaniu sztuki przeznaczonej dla dzieci, zwłaszcza ilustracji książkowej. Można śmiało stwierdzić, że krakowscy autorzy i ilustratorzy książek dla dzieci godnie pielęgnują te tradycje, co roku zdobywając nagrody i wyróżnienia w prestiżowych konkursach w kraju i za granicą.

  Autorzy i ilustratorzy

  Od 1965 roku UNESCO wskazywało Polskę jako kraj wzorcowy w kreowaniu sztuki przeznaczonej dla dzieci, zwłaszcza ilustracji książkowej. Można śmiało stwierdzić, że krakowscy autorzy i ilustratorzy książek dla dzieci godnie pielęgnują te tradycje, co roku zdobywając nagrody i wyróżnienia w prestiżowych konkursach w kraju i za granicą.

 • Anita Andrzejewska

  Anita Andrzejewska, absolwentka grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotografka i ilustratorka książek dla dzieci.

  Anita Andrzejewska

  Anita Andrzejewska, absolwentka grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotografka i ilustratorka książek dla dzieci. Za swoje prace wielokrotnie wyróżniana w międzynarodowych konkursach, książki z jej ilustracjami zdobywały nagrody w konkursach IBBY. Projektuje książki autorskie i edukacyjne. Wiele prac powstało w duecie z Andrzejem Pilichowskim – Ragno. Razem stworzyli m. in. projekt książki „Alfabet z obrazkami” Małgorzaty Strzałkowskiej (Nowa Era) i ilustracje  do  nagradzanej książki Anny Chachulskiej „Jak Stańczyk z dworzan zażartował”.(Zamek Królewski na Wawelu). Prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci. Mieszka w Krakowie.

 • Alicja Baluch

  Alicja Baluch, literaturoznawca, krytyk i pisarka, profesor zwyczajny w Katedrze Literatury Polskiej XX wieku na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

  Alicja Baluch

  Alicja Baluch, literaturoznawca, krytyk i pisarka, profesor zwyczajny w Katedrze Literatury Polskiej XX wieku na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie,  twórczyni wielu książek naukowych, podręczników akademickich dotyczących literatury dla dzieci i młodzieży, autorka wielu książek dla dzieci, m. in. zbioru opowiadań pt. „Bajarz krakowski.. Baśnie, legendy, opowieści i wiersze o dawnym i współczesnym Krakowie” (Skrzat).
  Mieszka w Krakowie.

 • Janusz Bruchnalski

  Janusz Bruchnalski (1925  - 1980) Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w roku 1954.

  Janusz Bruchnalski

  Janusz Bruchnalski (1925  - 1980) Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w roku 1954. W swojej pracy zajmował się projektowaniem okładek i obwolut książkowych, ilustracji, plakatów, a także układów typograficznych książek i nut. Opracowywał graficznie dla dzieci publikacje Polskiego Wydawnictwa  Muzycznego

 • Marcin Bruchnalski

  Marcin Bruchnalski. Absolwent medycyny, przez kilka lat pracował jako lekarz, potem ukończył ASP, już na studiach współpracował z różnymi gazetami dla dzieci.

  Marcin Bruchnalski

  Marcin Bruchnalski. Absolwent medycyny, przez kilka lat pracował jako lekarz, potem ukończył ASP, już na studiach współpracował z różnymi gazetami dla dzieci. Ilustruje bajki, projektuje okładki, czasem maluje też dla młodzieży..Za ilustracje do książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Rym, cym, cym, gdzieś mi z głowy uciekł rym” (Santorski), otrzymał od polskiej sekcji IBBY tytuł Książki Roku 1999.Współpracuje z kilkunastoma wydawnictwami w Polsce i Europie. Jego ilustracje ukazują się w Świerszczyku i  wydawnictwach  edukacyjnych.  Mieszka w Krakowie.

 • Anna Chachulska

  Anna Chachulska, historyk sztuki, kierownik Działu Oświatowego na Wawelu, gdzie także prowadzi lekcje muzealne dla dzieci oraz zajęcia dla nauczycieli.

  Anna Chachulska

  Anna Chachulska, historyk sztuki, kierownik Działu Oświatowego na Wawelu, gdzie także prowadzi lekcje muzealne dla dzieci oraz zajęcia dla nauczycieli. Jest autorką tekstów legend wawelskich wydanych przez Zamek Królewski na Wawelu: „Jak szewczyk smoka pokonał”, „Legenda o głowie wawelskiej”, „Jak stańczyk z dworzan zażartował. Razem z Ewą Stadmuller napisał a przewodniki dla dzieci „”Kraków i okolice” i „Zakopane i okolice” (Wydawnictwo Skrzat). Mieszka w Krakowie.

 • Ignacy Czwartos

  Ignacy Czwartos, malarz i rysownik . Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Oprócz malarstwa, zajmuje się ilustracją prasową i książkową.

  Ignacy Czwartos

  Ignacy Czwartos, malarz i rysownik . Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Oprócz malarstwa, zajmuje się ilustracją prasową i książkową. Ilustrował m.in, dla "Świerszczyka". Jego rysunki znajdują się w podręcznikach Nowej Ery, w "Historii Krakowa dla każdego" (Wydawnictwo Literackie), w "Przewodniku dla dzieci" (seria Muzeum Narodowego w Krakowie). Zilustrował serię książek „Na sygnale”  Wojciecha Feleszki wydaną przez wydawnictwo Hokus Pokus. Mieszka w Krakowie.

 • Łukasz Dębski

  Łukasz Dębski jest absolwentem UJ. Debiutował książką dla dzieci "Wiórki wiewiórki i inne bajki wierszem" wydaną nakładem Wydawnictwa Znak.

  Łukasz Dębski

  Łukasz Dębski jest absolwentem UJ. Debiutował książką dla dzieci "Wiórki wiewiórki i inne bajki wierszem" wydaną nakładem Wydawnictwa Znak. Napisał kilkadziesiąt książek dla dzieci, m. in. „Łamisłówka”, „Krówki i mrówki i inne bajki wierszem”, „Wierszownik z podróży” (Świat Książki), wszystkie ilustrowane przez jego żonę Anne Kaszubę - Dębską. Kilka z nich zostało przetłumaczonych na język czeski, niemiecki, rosyjski i angielski. Zwycięzca ogólnopolskiego konkursu "Pisz do Pilcha" ogłoszonego przez tygodnik Polityka. Mieszka w Krakowie.

 • Antonina Domańska

  Antonina Domańska (1853 – 1917), pisarka, autorka powieści i opowiadań historycznych  dla dzieci.

  Antonina Domańska

  Antonina Domańska (1853 – 1917), pisarka, autorka powieści i opowiadań historycznych  dla dzieci. W 1865 zamieszkała w Krakowie, w 1890 debiutowała opowiadaniami na łamach "Wieczorów Rodzinnych". Jest autorką książek „Historia żółtej ciżemki” ‘ i „Paziowie króla Zygmunta”. W 1961r. Sylwester Chęciński nakręcił film na podstawie „Historii żółtej ciżemki” z Markiem Kondratem w roli Wawrzusia, ucznia Wita Stwosza.

 • Małgorzata Flis

  Małgorzata Flis, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Maluje, rysuje pastelami, projektuje książki i plakaty, a najchętniej ilustruje książki dla dzieci .

  Małgorzata Flis

  Małgorzata Flis, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Maluje, rysuje pastelami, projektuje książki i plakaty, a najchętniej ilustruje książki dla dzieci - akwarelą, pastelami i gwaszem. Z jej ilustracjami ukazały się m. in. „Legendy polskie” Wandy Chotomskiej (Literatura)  i seria o świstaku Gwizdku Barbary Gawryluk (Literatura). Śpiewa muzykę dawną.  Mieszka w Krakowie.

 • Barbara Gawryluk

  Barbara Gawryluk, dziennikarka, tłumaczka, absolwentka filologii szwedzkiej na UJ. Jest autorką kilkunastu książek dla dzieci.

  Barbara Gawryluk

  Barbara Gawryluk, dziennikarka, tłumaczka, absolwentka filologii szwedzkiej na UJ. Jest autorką kilkunastu książek dla dzieci. Książka „Dżok. Legenda o psiej wierności” (Literatura) została wpisana na Złotą Listę kampanii Cała Polska czyta dzieciom. Za „Zuzankę z pistacjowego domu”  (Literatura) otrzymała nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. W Radiu Kraków prowadzi audycje „Alfabet” o książkach dla dzieci i młodzieży. Mieszka w Krakowie.

 • Anna Kaszuba-Dębska

  Anna Kaszuba-Dębska ukończyła  ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa oraz na Wydziale Grafiki w Pracowni Filmu Animowanego.

  Anna Kaszuba-Dębska

  Anna Kaszuba-Dębska ukończyła  ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa oraz na Wydziale Grafiki w Pracowni Filmu Animowanego.
  Otrzymała wiele nagród i wyróżnień min. Firmy Talens oraz IBBY za działalność wydawniczo-czytelniczą. Zilustrowała kilkadziesiąt książek, m. in. „Krówki i mrówki i inne bajki wierszem”, Łamisłówka”, „Wierszownik z podróży”.. Jest autorką filmów animowanych, organizatorką spotkań z literaturą dla dzieci i warsztatów plastycznych.
  W 2011 ukończyła studia doktoranckie na ASP w Warszawie w Pracowni Projektowania Książki.
  Wystawiała w Polsce, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Rosji, Stanach Zjednoczonych. Mieszka w Krakowie

 • Ludwik Jerzy Kern

  Ludwik Jerzy Kern (1921 – 2010). Poeta, satyryk, dziennikarz, tłumacz literatury pięknej, autor tekstów piosenek. Prze wiele lat związany z krakowskim „Przekrojem”.

  Ludwik Jerzy Kern

  Ludwik Jerzy Kern (1921 – 2010). Poeta, satyryk, dziennikarz, tłumacz literatury pięknej, autor tekstów piosenek. Prze wiele lat związany z krakowskim „Przekrojem”. Autor wierszy i książek dla dzieci, m. in  „Proszę słonia”,  „Karampuka” „Ferdynanda Wspaniałego”, przetłumaczonego na 20 języków i znakomicie ilustrowanego przez innego wybitnego krakowskiego artystę Kazimierza Mikulskiego. Na podstawie jego książek powstały filmy animowane i telewizyjne dobranocki. Jest autorem kilkuset wierszy dla dzieci publikowanych m. in. w Wydawnictwie Literackim. Kawaler Orderu Uśmiechu.

 • Aleksandra Kucharska – Cybuch

  Aleksandra Kucharska – Cybuch , absolwentka Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją, grafiką i scenografią.

  Aleksandra Kucharska – Cybuch

  Aleksandra Kucharska – Cybuch , absolwentka Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją, grafiką i scenografią. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Zilustrowała ok. 60 książek dla dzieci i dorosłych, między innymi " Opowieść wigilijną " Ch. Dickensa, " Dziadka do orzechów i króla myszy' " E.T.A. Hoffmanna, baśnie Andersena i braci Grimm. (Media Rodzina). Zaprojektowała scenografie i kostiumy do spektakli teatralnych m. in. w krakowskim Starym Teatrze i Grotesce. Mieszka w Krakowie.

 • Maria Orłowska –Gabryś

  Maria Orłowska-Gabryś (1925 – 1988). Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Graficzka i ilustratorka. Zilustrowała ponad 100 książek.

  Maria Orłowska –Gabryś

  Maria Orłowska-Gabryś (1925 – 1988). Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Graficzka i ilustratorka. Zilustrowała ponad 100 książek, m. in. „Czarną owieczkę” Jana Grabowskiego, „ Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” Marii Kownackiej, a także powieści Astrid Lindgren, m. in. „Mio mój Mio”.  Jej rysunki są realistyczne, a równocześnie pełne baśniowości i sentymentalizmu. Wydawnictwo Dwie Siostry wznowiło w serii „Mistrzowie ilustracji” „Cukiernię pod Pierożkiem z Wiśniami”  Clare Compton z ilustracjami Orłowskiej-Gabryś.

 • Beata Ostrowicka

  Beata Ostrowicka - autorka książek dla dzieci i młodzieży. Książka „Ale ja tak chcę!” (Literatura) zdobyła tytuł Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY, oraz nagrodę Bestselerek roku 2006

  Beata Ostrowicka

  Beata Ostrowicka - autorka książek dla dzieci i młodzieży. Książka „Ale ja tak chcę!” (Literatura) zdobyła tytuł Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY, oraz nagrodę Bestselerek roku 2006, „Lulaki, pan Czekoladka i przedszkole”  (Literatura) została wpisana na złotą listę Fundacji ABC, prowadzącej akcję Cała Polska czyta dzieciom, a „Świat do góry nogami”  (Ossolineum) został wpisany na Honorową Listę Andersena. Jest autorką biografii Janusza Korczaka dla dzieci pt. „Jest taka historia” (Literatura). Mieszka w Krakowie.

 • Stanisław Pagaczewski

  Stanisław Pagaczewski (1916-1984), poeta, prozaik, reportażysta i autor przewodników krajoznawczych, m.in. o Rabce i dolinie Raby. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

  Stanisław Pagaczewski

  Stanisław Pagaczewski (1916-1984), poeta, prozaik, reportażysta i autor przewodników krajoznawczych, m.in. o Rabce i dolinie Raby. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie okupacji uczestniczył w tajnym nauczaniu. Po wojnie był dziennikarzem i działaczem organizacji turystyczno-krajoznawczych. Autor książek, które na trwałe weszły do klasyki literatury dziecięcej, przede wszystkim trylogii o Baltazarze Gąbce (Wydawnictwo Literackie). Kawaler Orderu Uśmiechu.

 • Urszula Palusińska

  Urszula Palusińska , absolwentka Wydziału Grafika krakowskiej ASP.

  Urszula Palusińska

  Urszula Palusińska , absolwentka Wydziału Grafika krakowskiej ASP. Za ilustracje do książki „Majn Alef Bejs” Jehoszue Kaminskiego (Żydowskie Stowarzyszenie Czulent) otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Biennale Ilustracji Książkowej dla Dzieci Ilustrarte 2013  w Portugalii i wyróżnienie w konkursie IBBY w 2013 r. Zajmuje się tez filmem animowanym. Mieszka w Krakowie.

 • Andrzej Pilichowski Ragno

  Andrzej Pilichowski-Ragno,  artysta fotografik, ilustrator książek dla dzieci.

  Andrzej Pilichowski Ragno

  Andrzej Pilichowski-Ragno,  artysta fotografik, ilustrator książek dla dzieci. Na swoim koncie (wspólnie z Anitą Andrzejewską) ma pierwszą nagrodę honorową w konkursie ilustracji dziecięcej "Probolonia", Warszawa 2000 oraz pierwsza nagrodę polskiej sekcji IBBY za "Alfabet z obrazkami".  Ilustrowana przez nich książka „Jak Stańczyk z dworzan zażartował” (Zamek Królewski na Wawelu) została nominowana przez polską sekcję IBBY w konkursie Książka Roku 2013. Mieszka w Krakowie.

 • Katarzyna Ryrych

  Katarzyna Ryrych, poetka, nauczycielka i malarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży.

  Katarzyna Ryrych

  Katarzyna Ryrych, poetka, nauczycielka i malarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży. W 2011 roku za książkę "Wyspa mojej siostry" (Stentor) otrzymała pierwszą nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.  W kolejnym konkursie w 2013 roku jej książka „O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i Myszach  Podpodłogowych"  (Literatura) zdobyła pierwszą nagrodę .

 • Joanna Rusinek

  Joanna Rusinek, absolwentka Wydziału Grafiki krakowskiej ASP. Projektuje okładki, ilustruje książki dla dzieci i robi filmy animowane.

  Joanna Rusinek

  Joanna Rusinek, absolwentka Wydziału Grafiki krakowskiej ASP. Projektuje okładki, ilustruje książki dla dzieci i robi filmy animowane. Zilustrowała ponad 30 książek, m.in. „Piotrusia Pana i Wendy” J.M. Barriego, „Kreskę i Kropka” Jarosława Mikołajewskiego i „Samotnego Jędrusia” Wojciecha Widłaka (Czerwony Konik), a ilustrowany przez nią „Mały Chopin”  (Znak) napisany przez jej brata Michała został przetłumaczony na kilkanaście języków (w tym chiński i japoński). Jest autorką ilustracji do „Wierszyków domowych” i „Wierszyków rodzinnych” Michała Rusinka. Mieszka w Krakowie.

 • Michał Rusinek

  Michał Rusinek. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej fundację. Jest tłumaczem i autorem wielu książek dla dzieci.

  Michał Rusinek

  Michał Rusinek. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej fundację. Jest tłumaczem i autorem wielu książek dla dzieci, m. in przetłumaczonego na kilkanaście języków „Małego Chopina” , „Wierszyków rodzinnych” i „Wierszyków domowych”  (Znak) nagrodzonych przez IBBY tytułem Książki Roku 2012. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki. Mieszka w Krakowie


 • Anna Sędziwy

  Anna Sędziwy skończyła filozofię na UJ a potem grafikę na krakowskiej ASP. Zajmuje się przede wszystkim ilustracją książkową.

  Anna Sędziwy

  Anna Sędziwy skończyła filozofię na UJ a potem grafikę na krakowskiej ASP. Zajmuje się przede wszystkim ilustracją książkową, oprócz tego rysuje i maluje. Współpracuje z wieloma wydawnictwami. Jej ilustracje wykorzystywane są w podręcznikach szkolnych. Zilustrowała książkę „Cała Polska w Legendzie” czyli  zbiór 25 tekstów Marioli Jarockiej (Martel)., Mieszka w Krakowie.

 • Jan Marcin Szancer

  Jan Marcin Szancer (1902 – 1973). Urodził się i studiował w Krakowie. Był współtwórcą tygodników dla dzieci: "Przygoda" i "Świerszczyk", znawcą teatru, muzyki, literatury.

  Jan Marcin Szancer

  Jan Marcin Szancer (1902 – 1973). Urodził się i studiował w Krakowie. Był współtwórcą tygodników dla dzieci: "Przygoda" i "Świerszczyk", znawcą teatru, muzyki, literatury.  Jest autorem ilustracji do ponad 240 książek, m.in. do: - "Akademii Pana Kleksa", ”Pinokia” czy Baśni Andersena.

 • Magdalena Skrabska

  Magdalena Skrabska - związana z Zamkiem Królewskim na Wawelu, autorka książek dla dzieci wydawanych przez Wawel.

  Magdalena Skrabska

  Magdalena Skrabska - związana z Zamkiem Królewskim na Wawelu, autorka książek dla dzieci wydawanych przez Wawel, „Wawel. Zamek tajemnic” z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej i „Alchemiczna komnata” z ilustracjami Pawła Pawlaka.

 • Ewa Stadtmüller

  Ewa Stadtmüller pracowała jako nauczycielka języka polskiego, jest autorką ponad stu książek dla dzieci.

  Ewa Stadtmüller

  Ewa Stadtmüller pracowała jako nauczycielka języka polskiego, jest autorką ponad stu książek dla dzieci. Razem z Anną Chachulską napisała przewodniki: "Kraków i okolice" oraz „Zakopane i okolice” (Skrzat). Mieszka w Krakowie.

 • Dorota Terakowska

  Dorota Terakowska  (1938 – 2004) dziennikarka i pisarka. . Była autorką książek dla dzieci i młodzieży.

  Dorota Terakowska

  Dorota Terakowska  (1938 – 2004) dziennikarka i pisarka. . Była autorką książek dla dzieci i młodzieży . Otrzymała trzy nagrody polskiej sekcji IBBY  za wydane przez Wydawnictwo Literackie powieści: „Córka czarownic”, „Samotność bogów” i „Tam gdzie spadają Anioły” oraz nagrodę: Dziecięcy bestseller za książkę „Lustro Pana Grymsa”.

 • Elżbieta Wasiuczyńska

  Elżbieta Wasiuczyńska, absolwentka Malarstwa i Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Za ilustracje do autorskiej książki "Mój pierwszy alfabet" (Media Rodzina) otrzymała nagrodę "Książka Roku 2009" .

  Elżbieta Wasiuczyńska

  Elżbieta Wasiuczyńska, absolwentka Malarstwa i Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Za ilustracje do autorskiej książki "Mój pierwszy alfabet" (Media Rodzina) otrzymała nagrodę "Książka Roku 2009" przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY. Popularnością i sympatią czytelników cieszy się seria książek "Pan Kuleczka" (Media Rodzina) współtworzona z Wojciechem Widłakiem. Jest również autorką ilustracji do opracowanego przez Joannę Papuzińską wyboru polskich baśni „Cudowna studzienka” (Media Rodzina) . Mieszka w Węgrzcach pod Krakowem.

 • Józef Wilkoń

  Józef Wilkoń - ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Pochodzi z Bogucic koło Wieliczki. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

  Józef Wilkoń

  Józef Wilkoń - ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Pochodzi z Bogucic koło Wieliczki. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Pracuje w kraju i zagranicą, zilustrował blisko 200 książek dla dzieci i dorosłych. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie .