Dół

Szlak II wojny światowej

Goszyce

 • Goszyce

  Goszyce wieś w północno-wschodniej części województwa małopolskiego. Goszyce należały przed wojną do Zofii z Zawiszów Kernowej. Jej córka z pierwszego małżeństwa, Anna Gąsiorowska, wyszła za mąż za młodego działacza katolickiego, zaprzyjaźnionego ze Stanisławem Stommą i Antonim Gołubiewem, członka „Odrodzenia”, studenta filozofii zafascynowanego Maritainem i dziennikarza – Jerzego Turowicza.

  Goszyce

  Goszyce wieś w północno-wschodniej części województwa małopolskiego. Goszyce należały przed wojną do Zofii z Zawiszów Kernowej. Jej córka z pierwszego małżeństwa, Anna Gąsiorowska, wyszła za mąż za młodego działacza katolickiego, zaprzyjaźnionego ze Stanisławem Stommą i Antonim Gołubiewem, członka „Odrodzenia”, studenta filozofii zafascynowanego Maritainem i dziennikarza – Jerzego Turowicza. Po wybuchu II wojny światowej młodzi zamieszkują w goszyckim dworze – przez wielu określanym jako „Arka Noego”. W majątku ukrywano partyzantów, Żydów, a nawet australijskiego spadochroniarza.

  Tu również po ucieczce z obozu na Okęciu trafia Czesław Miłosz wraz z żoną Janiną. Wieczorami w goszyckiej jadalni, przy świetle lampy naftowej Turowicz czytał zgromadzonym wiersze  autora „Trzech zim”.

  Żona Jana Józefa Szczepańskiego Danuta wspominała po latach: „Janka Miłoszowa zaprosiła do swojego pokoju całą goszycką młodzież. (...) powiedziała: »Rozstajemy się, ale żeby wam było miło, gdy Czesław dostanie Nobla, wypijmy bruderszaft«”. Był rok 1945. Autor biografii Miłosza Andrzej Franaszek pisał: „W styczniowy poranek Miłoszowie wyruszyli do Krakowa. Mieli przed sobą dwadzieścia kilometrów marszu, na polach śnieg pokrywał trupy w zielonych mundurach i klamry pasów z napisem Gott mit uns. Czesław szedł w pożyczonych od Turowicza żołnierskich butach”. Miesiąc później właścicieli Goszyc wyrzucono z dworu.