Dół

Szlak II wojny światowej

Binarowa

 • Binarowa

  Wieś królewska założona przez Kazimierza Wielkiego w roku 1348; obecnie wschodnie krańce województwa małopolskiego, w powiecie gorlickim, w gminie Biecz.

  Binarowa

  Wieś królewska założona przez Kazimierza Wielkiego w roku 1348; obecnie wschodnie krańce województwa małopolskiego, w powiecie gorlickim, w gminie Biecz. Najcenniejszym zabytkiem Binarowej jest Kościół pw. św. Michała Archanioła z ok. 1500 roku, który w 2003 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

  Miejsce to w wyraźny sposób odcisnęło się w twórczości autora „Pamiętnika z powstania warszawskiego” (1967) Mirona Białoszewskiego. Poeta poświęcił powstaniu swój pierwszy wiersz („Chrystus powstania”, 1947), potem jednak długo nie wracał do dramatycznych przeżyć z przeszłości. Dopiero po 23 latach ukazuje się „Pamiętnik…”, który nie był relacją powstańca, ale świadka wydarzeń, pozbawionym heroizmu świadectwem śmierci zwykłych ludzi i zagłady miasta.

  Białoszewski w czasie wojny studiował przez rok polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Próbował też historii sztuki w Krakowie. Pod Wawelem w 1950 roku poznał Leszka Solińskiego, wówczas studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkali się na wykładzie Kazimierza Wyki, któremu  Białoszewski zamierzał pokazać swoje wiersze. Soliński urodził się w podkrośnieńskim  Żarnowcu, nieopodal dworku Marii Konopnickiej, a w Krakowie studiował historię sztuki.

  Wspólne wyprawy z Solińskim w Bieszczady, Beskid Niski i okolice Krosna wprowadziły Białoszewskiego w wielobarwny i egzotyczny świat. W 1956 roku wydaje debiutanci tomik poezji pt. „Obroty rzecz”, który miał się początkowo nazywać „Binnarówki”. Tomik ten zawierał jeden z najpiękniejszych wierszy minionego stulecia polskiej poezji – „Starą pieśń na Binnarową” – poetycki zapis spotkania Białoszewskiego z kościołem pw. św. Michała Archanioła w Binarowej.