Karol Wojtyła

 • Biografia

  Kapłan Kościoła katolickiego, papież w latach 1978-2005.

  Urodził się w Wadowicach, tam też w 1938 r. ukończył gimnazjum. Tego samego roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, nie ukończył ich jednak z powodu wybuchu wojny. W 1946 otrzymał święcenia kapłańskie.

  Biografia

  Biografia

  Kapłan Kościoła katolickiego, papież w latach 1978-2005.

  Urodził się w Wadowicach, tam też w 1938 r. ukończył gimnazjum. Tego samego roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, nie ukończył ich jednak z powodu wybuchu wojny. W 1946 otrzymał święcenia kapłańskie. Dwa lata później został absolwentem studiów teologicznych, które ukończył w rzymskim Angelicum. Po dwunastu latach pracy kapłańskiej mianowany został biskupem, zaś sześć lat później w 1964 arcybiskupem metropolitą krakowskim. Dalsze etapy historii jego kapłaństwa to nominowanie kardynałem w 1967, zaś w jedenaście lat później wybór na papieża. Jako papież przyjął imię Jan Paweł II. Trzy lata po zostaniu Głową Kościoła przeżył zorganizowany na niego zamach. Jego działalność polityczna w dużym stopniu przyczyniła się do przemian ustrojowych w Polsce. Jego pontyfikat kojarzony jest szczególnie z polityką ekumenizmu i precedensową w historii papiestwa ilością odbywanych pielgrzymek.

  Rys. Katarzyna Janota

 • Literatura

  Oprócz dzieł z zakresu teologii i traktatów filozoficznych Jan Paweł II pozostawił po sobie także spuściznę literacką. Od najmłodszych lat interesował się teatrem. Uprawiał krytykę teatralną, sam również pisał dramaty, z których najbardziej znane to Brat naszego Boga (1944-1950) oraz Przed sklepem jubilera (1960). Pisywał także poezję.

  Literatura

  Oprócz dzieł z zakresu teologii i traktatów filozoficznych Jan Paweł II pozostawił po sobie także spuściznę literacką. Od najmłodszych lat interesował się teatrem. Uprawiał krytykę teatralną, sam również pisał dramaty, z których najbardziej znane to Brat naszego Boga (1944-1950) oraz Przed sklepem jubilera (1960). Pisywał także poezję. Wśród jego juweniliów znajduje się wydany w 1999 r. Renesansowy psałterz – zbiór wierszy napisany jeszcze przed wojną. Utwory powstałe przed rozpoczęciem pontyfikatu (poza wspomnianymi wierszami młodzieńczymi) wydane zostały w zbiorze Poezje i dramaty przez wydawnictwo Znak (1979 – publikacja, jak wszystkie teksty powstałe przed 1978 r., pod nazwiskiem Karol Wojtyła). Ostatnim tekstem literackim Jana Pawła II był wydany w 2003 r. poemat Tryptyk rzymski.