Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

 • Biografia

  Poetka i dramatopisarka. Córka malarza Wojciecha Kossaka, siostra Magdaleny Samozwaniec. Debiutowała w roku 1922 w Skamandrze.

  Biografia

  Poetka i dramatopisarka. Córka malarza Wojciecha Kossaka, siostra Magdaleny Samozwaniec. Debiutowała w roku 1922 w Skamandrze.

  Od 1919 była żoną Jana Gwalberta Henryka Pawlikowskiego i przez dwa lata mieszkała z nim w Zakopanem. Po rozstaniu z mężem wróciła do Krakowa. Często bywała w Warszawie, publikując w stołecznej prasie. W 1931 wyszła za porucznika lotnictwa Stefana J. Jasnorzewskiego. Podczas wojny przebywała najpierw we Francji, a potem w Anglii.

 • Kraków

  Jest znana jako autorka utworów poświęconych miłości, codzienności, przyrodzie. W jej spuściźnie odnajdujemy jednak również wiersze o Krakowie.

  Kraków

  Jest znana jako autorka utworów poświęconych miłości, codzienności, przyrodzie. W jej spuściźnie odnajdujemy jednak również wiersze o Krakowie. Tuż przed śmiercią, w Anglii, wyobrażała sobie Zielone miasto podczas okupacji (z opublikowanego pośmiertnie w roku 1956 zbioru Ostatnie utwory):

  Kraków cały jest w liściach,

  błyszczących po letnim deszczu

  – podwójnie zielonych w księżycu

  i w szmaragdowej latarni,

  wiszącej przy Zwierzynieckiej...

  Kraków, cienisty ogrojec...

  Jaśminów gąszcz, las kasztanów,

  inwazja drzew. Ptaków – roje!

  W tym lesie – szepty tajemne,

  w tym lesie łzy, pocałunki,

  zduszone w objęciach westchnienia...

  – gromkie echo komendy niemieckiej.