Artykuły

Literatura popularna i dziecięca

arrows

W ostatnim dziesięcioleciu w polityce wydawniczej licznych powstających w Małopolsce firm mieści się publikowanie pozycji z zakresu literatury popularnej: kryminału, romansu, fantastyki. Można wymienić przynajmniej trzy podobne wydawnictwa, które niedawno rozpoczęły działalność w Krakowie.

Jednym z nich jest EMG prowadzone przez Ewę Mańkowską-Grin. Impulsem do założenia wydawnictwa była rozpoczęta w 2005 r. (antologia Trupy polskie) publikacja serii Polska Kolekcja Kryminalna, w której wydawane są książki polskich autorów tego gatunku. Swoją trylogię kryminalną opublikował w EMG Marcin Świetlicki. Inni piszący dla wydawnictwa to m.in. Gaja Grzegorzewska, Maciej Malicki i Edward Pasewicz. Niedawno EMG rozpoczęło publikacje w dwóch nowych seriach wydawniczych: Kobieta, Czarna i Lemures, wydając między innymi poezje Świetlickiego i Aforyzmy z Zürau Kafki.

Innym wydawnictwem skupiającym się na literaturze popularnej jest Otwarte – oficyna należąca do SIW Znak. Przedsiębiorstwo proponuje czytelnikom powieści obyczajowe i romanse (seria Otwarte dla ciebie), powieści przygodowe, fantastyczne i thrillery (seria Moondrive) oraz literaturę podróżniczą (seria Otwarte na świat). Autorzy EMG to m.in.: E. Giffin, P. Dukan, E. Stec, D. Rosiak, M. Drzon, C. Doctorow, L. Talko, A. Maciąg, M. Wojciechowska, M. Wollny.

Kolejną ze stosunkowo nowych inicjatyw na małopolskim rynku wydawniczym jest wydawnictwo Galeria Książki prowadzone przez Joannę i Pawła Kwietniów. W dotychczasowej (a wedle zapowiedzi właścicieli także przyszłej) ofercie wydawnictwa znajduje się literatura fantastyczna. Najbardziej rozpoznawalne pozycje wydane przez Galerię Książki to powieści Trudi Canavan oraz Ricka Riordana.

Od 2001 r. działa w Krakowie wydawnictwo komiksowe Post. Ambicją redakcji jest „promocja komiksu w Polsce”. Dla osiągnięcia tego celu Post oferuje czytelnikowi różnorodny wybór tekstów ze świata komiksu: od opowieści przygodowych po te całkiem poważne. Dlatego wśród propozycji wydawnictwa można znaleźć autorów tak różnych jak Hugo Pratt, Art Spiegelman czy Marjane Satrapi.

Oferta Małopolskich wydawnictw skierowana jest również do dzieci. Na terenie Krakowa stanowi ona specjalność dwóch wydawców, którymi są Skrzat i Czerwony Konik.

Pierwszy z nich istnieje od 1994 r. W ofercie posiada książki dla najmłodszych (także edukacyjne), literaturę młodzieżową, a także lektury szkolne z opracowaniem. W ostatnich latach Skrzat zaczął wydawać również literaturę dla dorosłych (lit. obyczajowa, historyczna, kryminał). Z wydawnictwem współpracują m.in. Ewa Stadtmüller, Ewa Maria Ostrowska, Hanna Kowalska-Pamięta, Renata Opala, Katarzyna Turaj-Kalińska, Paweł Beręsewicz, Mariusz Niemycki, Mariusz Wollny, Wiesław Drabik.

Czerwony Konik publikuje opowieści i książki edukacyjne przeznaczone dla młodszych dzieci. Dużą wagę przywiązuje do ilustracji publikowanych pozycji. Autorzy związani z wydawnictwem to m.in. Jacek Cygan, Wojciech Widłak, Przemysław Wechterowicz, Jorge Lujan, Jan Sienkiewicz.